header bg

Question:

If 7 bananas cost $2.55, what will be the cost for 14 bananas? Round your answer to the nearest penny .

A $5.10
Explaination

Translate the words into an equation. Let x represent the unknown number.
7 bananas=$2.55
14 bananas=x
Let’s drop the units. Cross-multiply and then divide to find the solution.
$9254_w162_h18.png$
Round to the nearest penny.
x=5.10
Thus, 14 bananas cost $5.10.